Materiał poniżej miał się ukazać w numerze 5/2020 - GAZETA INFORMACYJNA GMINY BRÓJCE. Miałem w tej gazecie kącik: Lokalna historia piórem Andrzeja Brauna. Ostatni materiał ukazał się w numerze 13 (pechowa trzynastka?) pod tytułem: Bohaterowie z Kotlin.. Do dnia dzisiejszego nie znam powodu, przyczyn dlaczego ten kącik zakończył swój żywot, tym bardziej, że to nie ja byłem jego pomysłodawcą.. Na szczęście mam swój blog, jest także Facebook, kto chce poczytać, poznać historię naszej Gminy, ma taką możliwość.
Jak baron Amon von Reichel zarządzał w gminie Brójce!
Odwiedzając cmentarz katolicki w Kurowicach, w szczególności 1 listopada, przechodzimy często, zapalając znicze na grobach swoich bliskich, obok dwóch ciekawych grobów znajdujących się w centralnej części tej nekropolii.
Chciałbym przybliżyć postacie Amona von Reichela jak i Wacława Korbutta. Otóż mają obaj spory związek z historią naszej gminy, jak i naszego kraju. Amon Reichel urodził się w Księstwie Poznańskim w 1814 roku, syn Augusta i Emilii, zmarł 3 września 1874 roku. Był on zawodowym wojskowym, służbę pełnił w Gdańsku Wrzeszczu, a po jej zakończeniu (przed rokiem 1850 ) osiadł w centralnej Polsce, gdzie dzierżawił dobra rządowe Kotliny w gm. Brójce i posiadał majątki: Zamość, Górki i Rokiciny, także leżące w ówczesnym czasie w naszej gminie.
. Amon Reichel był baronem i nosił nazwisko Amon von Reichel. W roku 1850 poślubił polską szlachciankę Florentynę Chrzanowską*. Z tego związku urodziło się 7-ro dzieci. Jako pierwsze urodziły się córki Jadwiga i Helena. Były wychowywane w duchu polskim, szkoły kończyły w Krakowie. Obie siostry wróciły do Kotlin lub Zamościa i wyszły za mąż. Mężem Heleny został Wacław Karafa-Korbut (grób obok swojego teścia), natomiast mężem Jadwigi został Leonard Iwanowski herbu Rogala. Były to bardzo znane rody, nie będę opisywał dalszych dziejów dzieci Amona, a były one bardzo ciekawe.
Wacław Karaffa-Korbutt herbu Korczak, zięć Amona jak wcześniej wspomniałem urodził się w 1839 roku, zmarł 23 IX 1879). Był mężem Heleny von Reichel zmarłej w 1920 roku, córki Amona i Florentyny Kamelii Marii z Chrzanowskich (ur. 2 III 1824 w Pabianicach – zm. 12 II 1908). Pochowana na cmentarzu parafialnym w Starych Wasiliszkach* na Białorusi.
Wracając jeszcze do postaci Amona Reichela dodam, że jego rodzina wywodziła się z Alzacji i przybyła do Polski wraz z wojskami szwedzkimi około 1655 roku. Jest to jedna z hipotez, także ta, że uczestniczyli czynnie w wojnie Szwedzko-Polskiej po stronie Szwedów.
Możemy się tylko cieszyć, że oba groby przetrwały do naszych czasów! Spoczywające w nich osoby tworzyły ciekawą historię naszej gminy, swoim pochodzeniem przysparzały splendoru tym ziemiom. Warto pospacerować po cmentarzach (nie tylko 1 listopada), stanąć przed starymi grobami, gdyż wiele z nich kryje bardzo ciekawe historie.
- Ciekawostka: Czesław Niemen (Wydrzycki), urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach na Grodzieńszczyźnie, tej samej wsi, gdzie spoczęła pani Helena.
Jestem w prostej linii praprawnuczką Amona Reichela i bardzo ucieszyłam się
OdpowiedzUsuńgdy przeczytałam Pana artykuł.
Pozdrawiam,
I.B.