wtorek, 1 marca 2016

Bukowiec - Wola Rakowa - Cmentarz ewangelicki

Problem własności gruntów na których znajdują się cmentarze ewangelickie, dotyczy w zasadzie wszystkich obiektów na terenie województwa łódzkiego. Przeanalizowałem artykuł, który ukazał się w Polska Dziennik Łódzki - Fakty 24 w dniu 12 stycznia 2009 roku. Otóż, jest w nim wypowiedź wójta gminy Brójce:
- To nie jest mienie gminy - twierdzi wójt. - rzeczywiście, cmentarz nie prezentuje się najlepiej, ale nie możemy nic zrobić na terenie, który nie należy do gminy.
Pięć lat temu DOSTALIŚMY ZGODĘ NA KOMUNALIZACJĘ DZIAŁEK, W TYM TERENIE, GDZIE ZNAJDUJE SIĘ CMENTARZ. NIE CHCIELIŚMY PRZEJĄĆ CMENTARZA I GMINA NIGDY NIE PRZEJĘŁA TEJ DZIAŁKI.." 
Tak, w roku 2004 gmina Brójce otrzymała propozycję przejęcia tej działki, przypominam sobie moją wizytę w gabinecie wójta, potwierdził ten fakt. Usprawiedliwiał się, że po przejęciu, należałoby sprzedać go w formie przetargu działki prywatnym osobom, zniwelować teren i pobudować domy jednorodzinne.... Nie chciałem komentować tej bulwersującej wypowiedzi...
Wystarczyło wprowadzić teren cmentarza do gminnego wykazu zabytków, następnie zgłosić się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, celem wpisania do ogólnopolskiego rejestru.
Rozmawiałem na ten temat w Urzędzie Konserwatora Zabytków, kilka lat temu po gminach województwa łódzkiego jeździła specjalna komisja, prosząc o podawanie zapomnianych budynków lub cmentarzy aby wpisać te obiekty do rejestru. Niestety gmina Brójce nie znalazła żadnego zabytku...
Gdyby to miało miejsce, wtedy można było oczekiwać na pomoc prawną i finansową ze strony Urzędu Miasta w Łodzi... 
Na terenie naszej gminy znajdują się dwa cmentarze ewangelickie: w Bukowcu i Woli Rakowej. Na temat cmentarza w Woli Rakowej napiszę jak najszybciej, dzisiaj spotykam się z miejscowym radnym, będę miał możliwość oceny stanu tego obiektu, jak i jego historii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza