czwartek, 24 marca 2016

Wola Rakowa - Kronika szkolna - Kurowice - Czarnocin - Spała - 1933/34 - cz.21

                                      1933/34  ROK SZKOLNY.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO.
Rok szkolny rozpoczął się 21 sierpnia nabożeństwem w Kurowicach.STAN GOSPODARCZY SZKOŁY.
W tym roku wyjątkowo przeznaczyła gmina na remont szkoły i budynków gospodarczych większą kwotę pieniężną, wskutek czego przebudowano ganek szkolny, położono nowy dach i pokryto go papą, jako tez wyremontowano dokładnie szopkę na węgiel.
Decyzją władz niewystarczająca pod względem wielkości klasy szkolne pozwolono jeszcze użytkować z tem, że gmina wystara się w najbliższym czasie o wynajęcie, ewentualnie dobudowanie izb nowych. Wójt gminy Józef Warchoł, człowiek światły, rozumiejący doniosłość oświaty, już czyni kroki w tej sprawie. Sprowadził inżyniera, który wydał decyzję co do budowy. Otóż na wiosnę ma się rozpocząć przybudówka dwóch obszernych izb szkolnych od strony wschodniej budynku, zaś z obecnych dwu- ma być zrobiona jedna obszerna klasa.
DOŻYNKI W SPALE.
Dnia 3 września kierownik tutejszej szkoły p. Adam Kowalczyk i nauczycielka p. Eleonora Kowalczykowa brali udział w uroczystościach dożynkowych w Spale z Kołem Młodzieży. Młodzież zachwycona była wspaniałymi strojami, tańcami i śpiewami ludowymi, wypowiedziała swoje poglądy, że Spała ilustruje piękność i tężyznę polskiego ludu. Była też mile wzruszona poznaniem Prezydenta Rzeczypospolitej  J.Mościckiego i przedstawicieli Rządu.                                          Koniec części 21.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza