środa, 25 listopada 2020

Facebook - Znikające cmentarze - Cmentarz ewangelicki - Sokółki - Gm. Kowale Oleckie

 

     Od dawna na Fecebooku obserwuję bardzo ciekawy profil: ZNIKAJĄCE CMENTARZE. Postanowiłem uzupełniać fotografie i krótkie opisy informacjami z Wikipedii. zapraszam wszystkich na Facebook, jest tam kopalnia informacji o cmentarzach ewangelickich!

Sokółki, pow. olecki, woj. warmińsko- mazurskie. Zapomniany cmentarz ewangelicki. Tylko nie wiem co to za konstrukcja na drugim zdjęciu.

Sokółki (gmina Kowale Oleckie)
Sokółki (niem. Sokolken, od 1938 r. Halldorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko–gołdapskiego. W 2010 roku liczyła 217 mieszkańców.

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. W 1564 roku starosta Wawrzyniec von Halle sprzedał Maciejowi Sokołowi ze starostwa ełckiego cztery łany sołeckie (60 grzywien za każdy łan). Ze swej strony Maciej zobowiązał się do założenia wsi czynszowej na 40 łanach boru; osadnicy otrzymali dziesięcioletnią wolniznę. Nazwa wsi wywodzi się od nazwiska pierwszego sołtysa. Sokółki należały do parafii ewangelickiej w Cichach.

Szkołę we wsi założono w pierwszej połowie XVIII wieku (około 1737–1740). W 1935 roku zatrudnionych w niej było dwóch nauczycieli, a w ośmiu klasach uczęszczało do niej ogółem 57 uczniów.

Po II wojnie światowej Sokółki były siedzibą gminy, od 1954 roku - gromady. Po kolejnej reorganizacji w 1973 roku ponownie była to wieś gminna. W latach powojennych utworzono w Sokółkach spółdzielnię gminną; działała tu szkoła przysposobienia rolniczego. W 1949 roku powołano bibliotekę gminną, a następnie czytelnię; utworzono tu również ośrodek zdrowia.(1)

1 - Wikipedia.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz