wtorek, 29 listopada 2016

Kazuń Polski - Puszcza Kampinoska - Olendrzy - Żołnierze wyklęci? - 1945

Moja dzisiejsza zdobycz, zdjęcie kupione w łódzkim antykwariacie, rozmiar 7,0x9,0 cm. Zainteresowała mnie dedykacja z nazwą miejscowości Kazuń Polski., data, także postacie żołnierzy.
Kazuń Polski, wieś w gminie Czosnów, powiat nowodworski, woj. mazowieckie. Do zakończenia 2 wojny światowej była to wieś zamieszkała przez osadników niemieckojęzycznych mennonitów, wzięła nazwę od sąsiadującej wsi Kazunia Niemieckiego. Mennonici pochodzili z Holandii. Według Roberta Remisza - Serwis o Puszczy Kampinoskiej*, można przeczytać, że w XVIII wieku, osadzono przybyszów (holendrów), obeznanych z gospodarowaniem na terenach zalewowych. Teren ten był zatapiany przez wody Wisły, przybyli Olendrzy (mieszanka Holendrów i Niemców) zamieszkiwali na tych trudnych terenach. Mieli specjalne uprawnienia, pozostały po ich wysiedleniu, zabytki, w tym cmentarze ewangelickie (wyznaniowe). O Olendrach, miałem przyjemność zapoznać się, czytając Nekielskie Olędry (książka-praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Osypiuka). W tym opracowaniu można poznać historię osadników niemieckojęzycznych z Nekielki, Zasutowa, Gierałtowa, Barszczyzny. Muszę dodać, że Gmina Nekla wysyłała bezpłatnie egzemplarze tej książki, byłem jednym ze szczęśliwców. Podaję adres mailowy pod który pisałem , być może można jeszcze otrzymać tę ciekawą pozycję: m.owczarzak@gminanekla.pl, lub skontaktować się telefonicznie z Panią Owczarzak.
Wracając do sedna, na tej fotografii widać dwóch żołnierzy z pistoletami . Pytanie: czy byli to żołnierze "oswobodziciele", czy też "żołnierze wyklęci"? Być może ktoś z czytelników pomoże mi znaleźć odpowiedź.


*MENNONICI - OLENDRZY

www.kampinoska.waw.pl/historia/mennonici/


1 komentarz:

  1. Zupełnie inne wyjaśnienie pochodzenia nazwy Olędrzy podaje Historyk regionalista Maksymilian Baruch, pochodzący z fabrykanckiej rodziny z Pabianic. Po II rozbiorze rząd Pruski osadzał niemieckich osadników często w lasach, które oni karczowali, trzebili- od wyrazu niemieckiego : Haulaender - karczownicy pochodzi właśnie spolszczone określenie "Olęder" i nazwy np. Pawlikowice Olędry czy Rydzyny Olędry.

    OdpowiedzUsuń