wtorek, 22 listopada 2016

Społeczny Opiekun Zabytków - Starosta - Łódź - Cmentarze ewangelickie

Alleluja! - ciekawy dokument - decyzja Starosty Powiatu Łódź-Wschód !
Czytam, czytam... i mam wiele wątpliwości. Dla przykładu, jeden z warunków zostania Społecznym Opiekunem Zabytków: " dokument potwierdzający posiadanie wiedzy w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami"....
Czy Andrzej Korościel (Do przeczytania i naśladowania. Skoro On mógł to i Wy możecie. O Andrzeju Korościelu, niepełnosprawnym opiekunie cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Pasiece (gm. Izbica Kujawska, pow. włocławski).,
 Ratując pamięć - Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego
MUSI posiadać podobny dokument, czy jego pasja i zapał nie czyni GO Opiekunem, czy inni "cmentarnicy", nie są Społecznymi Opiekunami Zabytków z urzędu ???!!! Jest ich setki na terenie całej Polski, głupie przepisy blokują społeczne działania.. Kto może być lepszym kandydatem, jak nie podobni Panu Andrzejowi "samotne wilki"??
Być może, przeczyta moje wypociny PRAWDZIWY urzędnik i zacznie szukać kandydatów na Opiekunów Zabytków pod adresami podanymi powyżej!




Lista Społecznych Opiekunów Zabytków ustanowionych przez Starostę Łódzkiego Wschodniego
1. Andrzej Danowski
2. Justyna Kieliszek
Podstawa prawna działania Społecznych Opiekunów
Zabytków Społeczni opiekunowie zabytków działają na podstawie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Art. 102.
1. Społeczni opiekunowie zabytków podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedzę o zabytkach.
2. Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad tymi zabytkami.
3. Społecznym opiekunem zabytków może być osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
4. Zadania społecznego opiekuna zabytków może wykonywać również osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Art. 103.
1. Społecznego opiekuna zabytków ustanawia, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, starosta właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby) kandydata na społecznego opiekuna zabytków.
2. Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków starosta cofa ustanowienie społecznego opiekuna zabytków, jeżeli opiekun przestał spełniać wymagania określone w art. 102 ust. 3 lub niewłaściwie wykonuje swoje zadania.
3. O ustanowieniu społecznego opiekuna zabytków lub cofnięciu takiego ustanowienia starosta zawiadamia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
4. Starosta prowadzi listę społecznych opiekunów zabytków.
Art. 104.
Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Art. 105.
1. Osobie fizycznej pełniącej funkcję społecznego opiekuna zabytków starosta wydaje legitymację społecznego opiekuna zabytków, która zawiera jego zdjęcie, imię, nazwisko i miejsce zamieszkania, datę wydania legitymacji oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska, a także stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania legitymacji.
2. Osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, pełniącej funkcję społecznego opiekuna zabytków, starosta wydaje zaświadczenie, które zawiera informację o nadaniu uprawnień opiekuna, nazwę i siedzibę tej osoby lub jednostki, datę wydania zaświadczenia oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska, a także stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania zaświadczenia.
Art. 106.
1. Osobom zasłużonym w sprawowaniu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami przyznaje się odznakę "Za opiekę nad zabytkami".
2. Odznakę "Za opiekę nad zabytkami" przyznaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z własnej inicjatywy lub na wniosek:
  • ministra;
  • kierownika urzędu centralnego
  • organu administracji rządowej w województwie
  • organu jednostki samorządu terytorialnego;
  • organizacji społecznej, której celem statutowym jest opieka nad zabytkami.
3. Wnioski o przyznanie odznaki "Za opiekę nad zabytkami" są opiniowane przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
4. Przyznanie odznaki osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego następuje w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.
Art. 107.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia, tryb składania wniosków o przyznanie odznaki "Za opiekę nad zabytkami", jej wzór rysunkowy i wymiary oraz sposób jej wręczania i noszenia, uwzględniając wzornictwo stosowane w polskiej falerystyce.
Uzyskanie uprawnień Społecznego Opiekuna Zabytków
Wymagane dokumenty
  • oświadczenie kandydata o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego lub oświadczenie o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie,
  • dokument potwierdzający posiadanie wiedzy w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,
  • osoby fizyczne po otrzymaniu zawiadomienia o wpisaniu na listę społecznych opiekunów zabytków, zobowiązane są do dostarczenia fotografii oraz podania adresu zamieszkania w celu wydania im legitymacji społecznego opiekuna zabytków.
Sposób załatwienia sprawy
1. Kandydat na Społecznego Opiekuna Zabytków zgłasza Łódzkiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków wolę pełnienia funkcji Społecznego Opiekuna Zabytków. Kopię zgłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami przesyła do wiadomości Starosty Łódzkiego Wschodniego.
2. Wojewódzki Konserwator Zabytków wnioskuje do Starosty Łódzkiego Wschodniego o ustanowienie Społecznego Opiekuna Zabytków.
3. Starosta Łódzki Wschodni w drodze Zarządzenia, ustanawia osobę prawną lub fizyczną Społecznym Opiekunem Zabytków oraz zawiadamia o ustanowieniu Społecznego Opiekuna Zabytków Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz kandydata. Następnie wydaje:
  • osobie fizycznej – legitymację społecznego opiekuna zabytków;
  • osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – zaświadczenie o nadaniu uprawnień społecznego opiekuna zabytków.
4. Wzór legitymacji i zaświadczenia zostały określone Zarządzeniem nr 27/2014 Starosty Łódzkiego Wschodniego z dnia 19 marca 2014 r. w sprawie zasad ustanawiania społecznego opiekuna zabytków
Miejsce załatwienia sprawy
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
ul. Piotrkowska 99, 90-425 Łódź
tel.: 42 638 07 21
fax: 42 638 07 36
e-mail: WOSOZ_lodz@poczta.fm
strona: www.wuoz.bip.lodz.pl
Starostwo Powiatowe w Łodzi - kancelaria p. VIII (miejsce złożenia kopii zgłoszenia)
ul. Sienkiewicza 3, 90-113 Łódź
tel. 42 633 71 91
fax 42 632 93 11
e-mail: powiat@lodzkiwschodni.pl
Godziny przyjęć interesantów: Poniedziałek - Piątek – g. 8.00 - 16.00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz