wtorek, 21 lutego 2023

Prezydent Ignacy Mościcki - Chrzciny - Rodzina Franciszka Turka - Kurowice - Kurjer Łódzki - 1938

W związku z tym artykułem, nasuwa mi się pytanie: czy podobna sytuacja zaistniała w przypadku małżeństwa  Zofii i Czesława Comporków z Bukowca? Przecież i oni byli szczęśliwymi rodzicami 7-ki synów! Czy ta piękna tradycja zakończyła się przed rozpoczęciem II wojny światowej? 

Ciekaw jestem, czy Pan Czesław Turek jeszcze żyje, czy pozostały pamiątki po tym chwalebnym dla gminy Brójce wydarzeniu?

Kurjer Łódzki. 1938-06-08 R. 37 nr 155

PAN PREZYDENT R.P. OJCEM CHRZESTNYM SYNA WIEŚNIAKA W POW. ŁÓDZKIM.

    W Kurowicach, gm. Brójce pow. łódzkiego ub. niedzieli odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości, które zgromadziły, kilkutysięczne rzesze ludności okolicy.

    Miejscowy gospodarz, właściciel 10 morgowej zagrody Franciszek Turek, chrzcił siódmego syna i według przyjętego zwyczaju Pan Prezydent Rzeczypospolitej prof. Ignacy Mościcki na prośbę ojca zgodził się, by w księgach stanu cywilnego przy akcie chrztu umieszczono Jego nazwisko, jako ojca chrzestnego.

    Pana Prezydenta zastępował w ceremonii chrztu siódmego syna Franciszka Turka, starosta pow. łódzkiego mgr. Franciszek Denys, matką chrzestną była jedna z miejscowych gospodyń wiejskich.

    Chrześniakowi Pana Prezydenta nadano na imię Czesław, przy czym Starosta Denys wręczył w Imieniu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej książeczkę P.K.O. na sumę 50 zł. oraz upominki od siebie.

    Szczęśliwego ojca siedmiu synów, okoliczna ludność obdarzyła licznymi upominkami.


Ignacy Mościcki (ur. 1 grudnia 1867 w Mierzanowie, zm. 2 października 1946 w Versoix) – polski chemik, polityk, w latach 1926–1939 trzeci prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.





Początkowo związany z ruchem socjalistycznym. W latach 1912–1922 profesor Politechniki Lwowskiej, autor nowatorskiej metody pozyskiwania kwasu azotowego z powietrza. Założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922 roku[1]. W 1925 wybrany na rektora Politechniki Lwowskiej, profesor Politechniki Warszawskiej w latach 1925–1926. W 1926 wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, w 1933 wybrany na II kadencję. Blisko związany z obozem sanacyjnym Józefa Piłsudskiego. W 1927 był inicjatorem budowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach koło Tarnowa. Autor ponad 40 patentów polskich i zagranicznych, po wyborze na prezydenta RP użytkowanie praw do swych patentów nieodpłatnie przekazał państwu polskiemu.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 przekroczył wraz z rządem RP granicę polsko-rumuńską. Został internowany przez władze Królestwa Rumunii. 30 września 1939 zrezygnował z prezydentury, wyznaczając uprzednio na swego następcę Władysława Raczkiewicza. W grudniu 1939 władze rumuńskie zezwoliły na jego wyjazd do Szwajcarii, gdzie mieszkał do śmierci. - Wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz