sobota, 19 lutego 2022

Będków - Polska Partia Robotnicza - Mantaj - Protokół -1948

      Protokuł zebrania komitetu Gminnego Polskiej partii robotniczej w Będkowie z dnia 25 stycznia 1948 roku.

Dobrze, że zachował się ten dokument  i inne podobne z pierwszych lat powojennych. Dlaczego zamieszczał właśnie tem z wielu innych znajdujących się w Państwowm Archiwum w Łodzi? Znalazłem w opisie malutką wzmiankę o rodzinie Mantajów. Każda informacja o tej rodzinie jest dla mnie bardzo ważna. Tragiczną historię Mantajów opisuję na moim blogu. Z 5-cio stronicowego protokołu zamieściłem tylko część, którą uważałem za ważną. Pisownia oryginalna jak i rozmieszczenie poszczególnych wyrazów.

Będków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Będków. Siedziba gminy Będków. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską przed 1453 rokiem, zdegradowany w 1870 roku. Wikipedia


 Punkt 11

sprawa mebli partyjnych które zabrał do siebie Mierzejewski Antoni

w roku 1945 przy koncu Marca Szymanski Stanisław zawiązał Koło Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie z 13 członków ono się złożyło ponieważ ob. Szymanski Stanisław został wybranym Sekretarzem II zastępcą został Mierzejewski Antoni po wejsciu Wojska Radzieckiego do Będkowa poniewasz Szymanski Stanisław Jako I Sekretarz Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie otrzymał 6 krzeseł i stół jedną otomane po Niemcu Mantaju Szymanski Stanisław jako I Sekretarz wystarał się świetlicę dla swej Partii w domu Hejduka Narcyza w Bedkowie. Meble były zniesione do świetlicy do domu Hejduka do czasu Urzędowania Szymanskiego Stanisława I Sekretarza poniewasz Szymanski miał zamiar wyjechać na zachód zwołał zebranie członków Polskiej Partii Robotniczej i oznajmił członką swym ze świetlice i meble które są przeznaczone dla Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie Szymanski Stanisław z dniem odjazdu na Zachód zdaje wszystko Mierzejewskiemu Antoniemu do dalszego urzędowania i prowadzenia Koła Partyjnego w Będkowie poniewasz Antoni Mierzejewski Niezadługo po odjezdzie Sekretarza Szymanskiego Stanisława zabrał te meble do swego prywatnego mieszkania i są te meble do dziś dnia za które to sobie Mierzejewski Antoni żąda zwrotu kosztów likwidacyjnych około 5000 tysięcy złotych od Polskiej Partii Robotniczej poniewarz Mierzejewski Antoni zgadza się oddać te meble które są u niego ale ztym warunkiem że Polska Partia Robotnicza musi zwrócić Mierzejewskiemu Antoniemu wszystkie koszta i może sobie zabrać meble do swej świetlicy którą może dopiero otrzymać na ządanie swe od Władz swych po które bardzo jest potrzebne Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie członkowie Partj postanowili w dniu 25/I 48 ażeby się komitet gminny Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie ażeby Wysłać prośbe do Komitetu Powiatowego PPR w Brzezinach ażeby pomógł w tej sprawie ażeby te 5000 zmiejszyć choć na 1000 zł.

Punkt 5

sprawa Świetlicy dla Polskiej Partii Robotniczej członkowie Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie postanowili jedno głośnie na swym Zebraniu w dniu 25 stycznia 1948 roku że świetlica może być w lokalu tym gdzie Sekretarz Kozanecki Józef zajmuje cztery pokoje przecie sekretarz może tylko zajmować trzy pokoje i jedną kuchnię jeden pokój musi być przeznaczony dla Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie na Zebrania partyjne dla siebie bo inaczej to zebrania komitet gminny nie będzie zwoływał członkowie Polskiej Partii Robotniczej domagają się tego mieszkania na swietlice przed Wojną wszystkie Sekretarze mieli tylko zawsze dwa pokoje i jedną kuchnie jeden pokoj miał Urząd gminny drugi pokoj miaał Urząd Pocztowy a teraz za Demokracj poco ma mieć Sekretarz gminy cztery pokoje i jedna kuchnie członkowie Polskiej Partii Robotniczej w Będkowie domagają siewszyscy jednego pokoju gdzie zajmuje Sekterarz gminy Kozanecki Józef.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz