poniedziałek, 12 lipca 2021

Limanowski - ZNISZCZENIA WOJENNE W BUDOWLACH B. KRÓLESTWA POLSKIEGO Z 1918 ROKU - Gmina Brójce - Andrespol

 

Interesująca pozycja, na 99 stronach opisano straty spowodowane działania podczas 1 Wojny Światowej na terenie Królestwa Polskiego. Znjadziecie tam wszystkie, bardzo dokłądne stratystyki  znid=szczeń, budynków, dworów, kościołów.

ZNISZCZENIA WOJENNE W BUDOWLACH B. KRÓLESTWA POLSKIEGO Z 1918 ROKU.

Moje zainteresowanie ogranicza się do mojej gminy Brójce i gmin sąsiedzkich.

Strona 44:

     Dokładnie zarysowujące się gniazdo zniszczenia stanowią okolice Lodzi, oraz sąsiadujące z niemi części powiatów Łaskiego i Brzezińskiego. Są to tereny wielkiej, trzytygodniowej bitwy o Lódź z końcem 1914 roku. Jako bardziej zniszczone, notujemy w powiecie Łódzkim: gm. Nowosolna (29.7), Radogoszcz (33), Rszew (45,8), oraz miasta Rogi (49.7) i Konstantynówek (32.4); w powiecie Brzezińskim: gm, Niesułków (47) i miasteczko Główno (34.5), wreszcie m. Lutomiersk (4-3.5) w powiecie Łaskim. Z tych trzech powiatów zaliczyć by należało powiat Łódzki raczej do strefy wielkich zniszczeń, gdyż absolutna wartość szkód (l.013.060 rb.) jest tam bardzo znaczna. Jeżeli pomimo to wykazuje on odsetki zniszczonych budowli (bez Łodzi i Zgierza-7.1 °10) i zniszczonej wartości (7.1 %), przypadające strefie średnich zniszczeń, to składa się na to wielka liczba miejskich skupień o wysokowartościowych budowlach, jaka w tym silnie uprzemysłowionym okręgu się znajduje. Z obszarnm bitwy Łódzkiej łączy się na południe grupa trzech przemysłowych powiatów-Piotrkowski, Radomski i Częstochowski. W obrębie tych powiatów wzdłuż kolei W.-Wiedeńskiej zarysowuje się pas średnich zniszczeń. Jest to jedna z dróg odwrotowych Hindenburga z pod Warszawy. W pasie tym zrujnowane zostały doszczętnie wszystkie budowle kolejowe i wszelkie urządzenia komunikacyjne, jak tor kolejowy, mosty i szosy, a to, ażeby utrudnić napór ścigających Rosjan. Większych zniszczeń w budowlach nieskarbowych nie notujemy w żadnej gminie ani miasteczku... 














2 komentarze:

  1. W zasobach AP Łódź są dostępne szczegółowe protokoły strat sporządzone przez powołane komisje d/s strat wojennych. Protokoły dotyczą konkretnych gospodarzy którym zarekwirowano na potrzeby obcych wojsk różne ruchomości; ziarno zbóż, słomę, drób, zwierzęta, a także często odeskowanie stodół, belki, wszystko to co na ów czas było potrzebne wojsku. Ciekawa lektura. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za komentarz. Czy jest dostęp do tych protokołów? Z wielką chęcią bym się z nimi zapoznał. Pozdrawiam!

      Usuń