sobota, 3 lipca 2021

Andrespol - Jan Krause - Ewangelicko-Luterański Wolny Kościół - Kneifel

 

  

    Artur, mimo swoje święta (urodziny) nie próżnował, dzwonił do mnie, pisał! Zainteresował go materiał dotyczący Jana Krause w temacie Wolnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Tego tematu nie znałem, choć czytałem sporo z książek Eduarda Kneifela, który był bardzo związany z Łodzia i okolicami. Był m.innym proboszczem parafii ewangelickiej w Brzezinach w latach 1925-1939.

Informacje o Janie Krause i Wolnym Kościele znajdują się na stronie 249 w książce

EDUARD KNEIFELGeschichte der Evangelisch AugsburgischenKirche in Polen

Musze przyznać, że jest to ciekawa historia. Mniemam, że chodzi o teren ulicy Krótkiej w Andrespolu, gdzie znajdował się kościół i cmentarz ewangelicki. Obecnie pozostał budynek plebani który jerst w bardzo dobrym stanie.   

Ewangelicko-Luterański Wolny Kościół.

    Początki Wolnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego sięgają lat 1923/24. Dokładnie w dniu 11 maja 1924 roku został założony przez byłego społecznego kaznodzieję Malschnera-Maliszewskiego gorąco wspieranego przez amerykańskiego pastora Engela z Wiskonsin.
Jego faktycznym inicjatorem i promotorem był konfesyjny przemysłowiec Johann Krause w Andrespolu koło Łodzi. Rozgoryczony postawą generalnego superintendenta Burschego na Synodzie Konstytucyjnym w Warszawie w roku 1922/23, podał się do dymisji, zrezygnując z Kościoła Augsburskiego i zwrócił się do Wolnego Kościoła. Na własny koszt wybudował w Andrespolu mały kościółek i plebanię oraz podarował ziemię na cmentarz.

    Już w 1925 r. statut organizacji Wolnego Kościoła został przedłożony władzom centralnym w Warszawie, ale bez uzyskania legalizacji. Okoliczność ta, jak również brak rejestru, znacznie utrudniały jego rozwój. Był on powiązany i finansowo zależny od Generalnego Ewangelicko-Luterańskiego Synodu Wisconsin i St. Jego przedstawicielem był ks. W. Bodamer, dyrektor misji z siedzibą w Łodzi. Generalny kurator Bursche nie był, jak można tu zaznaczyć, w sposób zrozumiały przyjacielem Wolnego Kościoła, choć nie mówił tego otwarcie, ze względu na amerykański luteranizm.
Od 1924 roku do końca 1944 roku liczba zborów Wolnego Kościoła wzrosła do około 20 mając
w sumie 12.000 dusz, obsługiwanych przez jedenastu pastorów.


                                        Eduard Kneifel - Zdjęcie pochodzi Wikipedii.


* - Eduard Kneifel (ur. 14 listopada 1896 we Władysławowie koło Turku, zm. 9 marca 1993 w Indersdorf koło Monachium Niemczech) – pastor ewangelicki, dr teologii, historyk protestantyzmu, w tym głównie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na ziemiach polskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz