Cmentarz Rzymskokatolicki w Żytomierzu – jedna z większych nekropolii katolickich położona na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.
Cmentarz został założony w 1762 o czym świadczy napis na bramie cmentarza. W początkowym okresie chowano tu głównie wołyńskich Polaków związanych z miastem (kresowe rody np. Czeczelów, Woroniczów), później również Rosjan, Niemców i Ukraińców.
W 1840 na cmentarzu postawiono kaplicę pw. św. Stanisława (w kaplicę ugodziła bomba podczas II wojny światowej, obecnie kaplica została odbudowana). Pierwotnie nekropolia była podzielona na 9 kwartałów – każdy pod wezwaniem innego świętego*.
Jeden z najstarszych i największych cmentarzy polskich na obecnym terenie Ukrainy powstał w 1799 roku jako cmentarz „polowy”(zlokalizowany poza miastem) w Żytomierzu. Genezę powstania cmentarza wiąże się z przepełnieniem cmentarzy śródmiejskich i groźbą pojawienia się epidemii. Żytomierz jako miasto, stolica Wołynia, stanowił jeden z najmocniejszych ośrodków polskości w epoce rozbiorowej, na terenie zaboru rosyjskiego. Powierzchnia cmentarza obecnie wynosi 9 ha 60 arów. Najstarszy plan całej nekropolii wraz z wykazem 246 najciekawszych nagrobków (warto dodać iż w języku polskim) został sporządzony przez Ferdynanda Proniewicza**
Źródło:
* - Wikipedia
** - Dziedzictwo» Materialne» Cmentarze» Cmentarz polski w Żytomierzu na Ukrainie
Stan cmentarza na dzień 21 grudnia 2023 roku. Nie jest gorszy niż większość cmentarzy ewangelickich na terenie Polski.
Z prawej: Stanisław Daszkiewicz Kundzicz, żył lat 26, zmarł 21 lutego 1931. Wieczny odpoczynek racz dać Panie duszy jego.
Mateusz Lasocki, ur. 1806? roku, zmarł .. czerwca 1863?. Pamięci zmarłego żona i dzieci. Boże bądź miłościwy duszy jego.
Pomnik przewrócony - ... kiewicz, urodzona w 1843 roku, zgasła 7 maja 1890.
Piękny pomnik, napisów brak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz