poniedziałek, 25 grudnia 2023

Żytomierz - Житомир - Żytomyr - Ukraina - Polski cmentarz - cz.4

 

Wiktoria przesłała mi tekst o cmentarzu w Żytomierzu bez podania nazwiska autora... Zamieszczam go w całości:

Пóльський цви́нтар (пол. Cmentarz polski w Żytomierzu albo пол. Cmentarz rzymskokatolicki w Żytomierzu) - historyczny cmentarz w m. Żytomierzu, instrukcja historii, architektury i monumentalnej sztuki miejscowego znaczenia.

Po unii lubelskiej w 1569 r. miasto weszło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w 1775 r. rząd polski uznał Żytomierz za jedną ze stolic. Wraz z przejściem Żytomierza do państwa rosyjskiego w 1804 r. miasto stało się stolicą województwa wołyńskiego. Zgodnie z polityką rządu carskiego z początku XIX w. region ten jest aktywnie zasiedlany przez imigrantów z Polski w celu szerzenia rolnictwa i przemysłu w Rosji. Spis powszechny przeprowadzony w 1884 r. wykazał, że w powiecie żytomierskim mieszkało wówczas 39 578 Polaków, co stanowiło 13,9% ogółu mieszkańców powiatu i było najwięcej w województwie.

 

Pierwsza znana nekropolia żytomierskich chrześcijan, prawosławnych i katolików znajdowała się na wzgórzu Ochrymowskim, na lewym brzegu rzeki Kamionki. Data założenia nekropolii nie jest znana, jednak już w latach 30. XX w. badacze odnotowali pojedyncze kamienne krzyże z na wpół zatartymi inskrypcjami z XVI i XVII w. W 1788 r. na cmentarzu katolickim wybudowano kaplicę św. Mikołaja z grobowcem.

 

Pod wpływem prądów oświeconych, ze względów higienicznych, w całej Europie likwidowano cmentarze miejskie, urządzano miejsca pochówku poza granicami miasta. Dlatego w 1799 r. gmina polska zakupiła działkę na terenie Nowej Rudnej (obecnie ulica Korolenko), na której w 1800 r. założono nowy cmentarz katolicki. Wielu zmarłych ekshumowano i przeniesiono ze Wzgórza Ochrymowskiego w nowe miejsce. Najstarszym znanym pochówkiem, jaki przetrwał do naszych czasów, jest fragment nagrobka Józefiny Skalzowskiej (1816).

W 1840 r. na cmentarzu zbudowano kaplicę św. Stanisława. W tym samym roku do nowej kaplicy przeniesiono pozostałości z kaplicy św. Mikołaja. Kaplica św. Stanisława została zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana na początku XXI wieku.

 

Zachowana do naszych czasów tablica przy bramie wjazdowej świadczy, że cmentarz podzielono na dziewięć kwater, z których każda nosiła imię patrona niebieskiego, w szczególności na kwaterze św. Zofii chowano duchownych, a biednych pochowano na wolnej działce św. Wincentego. Z biegiem czasu, w związku ze wzrostem liczby pochówków, pojawiła się potrzeba powiększenia powierzchni cmentarza, dlatego w 1938 roku dyrekcja cmentarza zwróciła się do władz miasta z odpowiednią prośbą. Nie wydano zgody na powiększenie terenu cmentarza, w związku z czym rozpoczęto masową likwidację starych grobów, która trwała aż do jego zamknięcia w 1976 roku.

 

Uważa się, że wizerunek tego cmentarza zainspirował pisarza Wołodymyra Korolenkę do napisania dzieł „W złym towarzystwie” (1885) i „Historii mojej współczesności” (1910).

Cmentarz ma powierzchnię 9 hektarów, położony jest na wzgórzach nad rzeką Kamionką. Teren jest zagospodarowany, znajdują się w nim sztuczne nasadzenia oraz pozostałości ponad 200-letniego lasu dębowo-sosnowego.

 

W latach 1994-1995 grupa studentów Wydziału Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach pod kierunkiem dr Tadeusza Rudkowskiego przeprowadziła inwentaryzację i opis 2222 zabytków. W trakcie badań stwierdzono, że zdecydowana większość nagrobków wykonana jest z twardej skały – granitu, labradorytu i gabro. Ponad połowa nagrobków ma dwa wzory: krzyż z pnia drzewa i krzyż ze szkła. Na terenie cmentarza znajdują się katakumby: nowsze (1907 r.) znajdują się za bramą, po lewej stronie, starsze (lata 80. XX w.) znajdują się w pobliżu kaplicy.

 

Wśród rzeźb figuratywnych zachował się marmurowy pomnik nagrobny na grobie Stanisławy Paszkowskiej (1875-1903) w kształcie anioła klęczącego pod krzyżem. Wśród nielicznych metalowych nagrobków na uwagę zasługuje pochówek Elżbiety Urbanowskiej (1854) w stylu neogotyckim, który wyglądem przypomina wieżę z elementami ażurowymi. Interesująca pod względem kształtu jest krypta-piramida nad pochówkiem Józefy Lipskiej (1893), wyłożona płytami z szarego granitu. Na niektórych nagrobkach zachowały się znaki lokalnych rzemieślników, m.in. Henryka Oliszkiewicza i Wacława Długiego.

 

Przez cały okres istnienia cmentarza nie zwracano szczególnej uwagi na jego ochronę, wiele grobów zostało ograbionych, zdewastowanych i zniszczonych. Częściowo odrestaurowany, wymaga prac remontowo-restauratorskich, aranżacji i małej architektury.

 

pochowany

Juliusz Zarembski (1854-1885) był wybitnym polskim pianistą i kompozytorem, uczniem Ferenca Liszta.

Leonard Straszynski (1828-1879) to artysta, pracownik naukowy Cesarskiej Akademii Sztuk w Petersburgu. Zajmował się litografią, malarstwem portretowym i dziełami rodzajowymi.

Jerzy Olizar (1858-1913) był wnukiem Narcisza Olizara, senatora-kasztelana Królestwa Polskiego.

Edward Halley (1834-1898) – lekarz, kolekcjoner.

Maria Pustovoitova (1818-1888) jest matką Anny Pustovoitowej, znanej postaci polskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego.

Pawłyna Grabowska (ok. 1817-1892) była żoną Michała Grabowskiego, pisarza i krytyka literackiego.

Bronisław i Stanisław Matievich-Maceevich (1882, 1888-1911) to bracia, jedni z pierwszych lotników w Imperium Rosyjskim. Zmarł podczas lotu demonstracyjnego samolotem.

Karol Antonii Nedziałkowski (1846-1911) był rzymskokatolickim przywódcą religijnym i biskupem.

Longin Żarnowecki (1842-1915) był biskupem łuckim-żytomierskim.

Andrzej Fedukowycz (1875-1925) był księdzem, który padł ofiarą stalinowskiego terroru.




                       Nazwisko BIZAR, reszta mało czytelna, piękny nagrobek przewrócony.




Zmiłuj się Boże! Jako wiesz, jako chcesz, jako możesz. OSTATNIA MODLITWA UMIERAJĄCEJ.

                                 WDZIĘCZNE PRZYBRANE JEJ DZIECI.

                       MARJA Z WORONICZÓW I JÓZEF STACHOWSCY.

                    SABINA Z WORONICZÓW I LUDWIK BRATKOWSCY.

                        ZOFJA Z WORONICZÓW I JÓZEF KRASZEWSCY.

                                                           POSTAWILI.

                                   Augusta z Galeici Tiodier. Zyła lat 23. Umarła d. 2 lutego 1843

                                                 Widok ogólny cmentarza w Żytomierzu.


.... Mataszewski, ur. 12 grudnia 1842, um. 17 września 1903 r. Prosi o westchnienie do Boga.



 Ś.P. Ignacy Chłopicki, przeżył lat 66, um. dnia 23 grudnia 1914 r. prosi o westchnienie do Boga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz