Litzmannstädter
Zeitung - Donnerstag, 24. Juni 1943, 26. Jahrgang / Nr. 175
Letni obóz młodzieży hitlerowskiej w Kirschbergu
Trwają ostatnie przygotowania do festiwalu sportowego w Bannes 663.
W Kirschbergu (Wiśniowa Góra) odbywa się obecnie drugi Obóz (Pimpfenlager z Bann Litzmannstadt*), który ponownie trwa czternaście dni. W pierwszym obozie wzięło udział 230 Pimpfe, w drugim 220 Pimpfe, wszyscy urodzeni w 1931/32 r. Obóz w Kirschbergu ma wiele zalet. Niektóre puste domy z obozu przesiedleńczego są dostępne do zakwaterowania, a pobyt na świeżym powietrzu i pod drzewami jest również bardzo korzystny dla zdrowia naszej młodzieży miejskiej. Ponadto, obóz służy wyłonieniu kolejnego pokolenia liderów. Studiujemy grafik dyżurów i dowiadujemy się, że Pimpfe są budzeni o 6:30. Poranek składa się z wczesnych zajęć sportowych, mycia, wystawienia na światło, wciągnięcia flag, śniadania i gry terenowej, a następnie obiadu o 12:15. Na popołudnie dnia, o którym mowa, zaplanowano wizytę Bannführera Fenske w obozie: Śpiewanki, zabawy z Pimpfem, trening z tematem: Bismarck, obsługa terenu, orientacja w terenie. O godzinie 18.15 podano kolację. Potem nastąpił wesoły wieczór w domu, który zakończył się przy kranach o 21.15. Zaczęliśmy działać. Przy sprzyjającej pogodzie wszystko odbyło się oczywiście w plenerze. Tu się trenowało, tam śpiewało, a przygotowania do Bannsportfestu zajmowały sporo miejsca w ćwiczeniach. Piosenki na konkurs śpiewu zostały jeszcze raz przećwiczone, a gry Pimpf, które można było zobaczyć, wymagały jeszcze ostatniej gładkiej ręki. Raz po raz Bannführer podpowiadał, jak można coś zrobić jeszcze lepiej. Na koniec skierował do Pimpfe po oratorsku słowa koleżeństwa.
* - 366 HJ-Bann, podstawowa jednostka organizacyjna. Każdemu Obergebiet, podlegała okreslona liczba okręgów. Dla Łodzi i okolic był to numer 666.
Deutsches Jungvolk – obowiązkowa, od 1939 r., organizacja w strukturach Hitlerjugend, zrzeszająca chłopców w wieku 10–14 lat. Opierała się na ideologii nazistowskiej oraz rasistowskiej wizji aryjskiej wyższości rasowej. Członkowie DJ byli uczeni od najmłodszych lat lojalności wobec Adolfa Hitlera oraz przykładania uwagi do rozwijania siły fizycznej, witalności, odwagi oraz zainteresowania militaryzmem. W nazistowskiej ideologii wierzono, że dzięki brutalności młodzież zrzeszona w DJ pozbędzie się słabości, dlatego kładziono szczególny nacisk na umiejętności przetrwania, pracy zespołowej, a także zdolności przywódcze. Członkowie nazywani byli oficjalnie Jungvolkjunge, a potocznie Pimpf. - Wikipedia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz