Być może, ktoś zdziwi się, że bezpośrednio nie poruszam tematu Jana Krause, że przenoszę się na teren Łodzi. O Janie napiszę dużo, dużo więcej w następnych odcinkach.
Chciałbym zainteresować czytelników postacią Christiana Adolfa Krause*, młodszego brata, także urodzonego w Andrespolu. W młodym wieku przeniósł się do Łodzi, ożenił się Emmą - Wandą Blockleitner (1884-1947). Z tego związku urodziła się 11 grudnia 1918 roku malutka Gerda. Nie bez swady Gerda wspomina w swoich wspomnieniach, że Niepodległa Polska jest tylko o miesiąc od niej starsza! Gerda odegra w tych materiałach niezwykle ważną rolę, jej wspomnienia dotyczące także Andrespola są niezwykle!
Christian bardzo pracowity młody człowiek zostaje fabrykantem, jest właścicielem farbiarni i wykańczalni tkanin w Łodzi. Nie była to mała fabryka, zatrudniała do 300 osób! - niestety zniknęła z łódzkiego oblicza jak wiele innych zakładów… Po zakończeniu niemieckiej okupacji fabrykę upaństwowiono, nazwano -Tkalnia, farbiarnia i wykończalnia - Bolesław Grodzicki i spółka. Taki stan rzeczy trwał do pierwszych lat pięćdziesiątych, kiedy to utworzono Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Andrzeja Struga.
Piękną pamiątką po Christianie i Emmie Krause jest willa którą pobudowali w 1910 roku. Ze źródeł wynika, że budowniczym był Waldemar Krauze (w tym przypadku są sprzeczne informacje). Tak jak fabrykę, także willę znacjonalizowano.
Willa rodziny Krause - Łódź, ul. Skrzywana 12/14 (dawna nazwa Starowólczańska). Fotografia ze zbiorów - Krzysztofa A.Kuczyńskiego (1936).O PAŁACU:
Willa
została wzniesiona w 1910 roku.
Piętrowa rezydencja na
czterospadowy dach i w każdym z nich znajduje się okno typu
facjatka, tak że można stamtąd patrzyć na cztery świata strony.
Przy wejściu do willi przybysza witają dwa posągi amorów.
Ozdobą
wnętrz są efektowne dekoracje w klatce schodowej. Na parterze mamy
dwa medaliony wypełnione głowami kobiet oraz malowidło ścienne
ukazujące anioły w niebie, zaś na piętrze wzrok przyciąga
kunsztowna płaskorzeźba przedstawiająca scenę mitologiczną
przedstawiającą Apolla i trzy Gracje**.
Na szczęście willę nie spotkał los fabryki. W roku 2009 przeprowadzono remont kapitalny tego pięknego zabytku za pokaźną sumę ponad 1 miliona złotych. Po nacjonalizacji różnie bywało, początkowo rezydencję przejęła Milicja Obywatelska gdzie dla Nieletnich była Izba zatrzymań. Później otwarto Dom Dziecka. Byłbym całkiej zapomniał i nie podał, gdzie ten zabytek się znajduje: Łódź ul. Skrzywana 14.
Króciutki życiorys Christana Adolfa Krause:
Urodził się 10 lutego 1878 roku w Andrespolu, jego matką była Luisa Preus. Ożenił się Emmą Wandą 25 maja 1905 roku w Łodzi. Byli rodzicami 3 córek (Gerda, Charlotte i Eleonora). Zmarł w wieku 89 lat, 30 grudnia 1967 roku. **
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz